NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
EFEKTIVNĚJŠÍ PŘIPOUŠTĚNÍ
Rychlé připuštění a následně poměrně kráté období bahnění (3 týdny) je pro mne důležité kvůli organizaci práce i další péči o jehňata. Vážení, očkování, odčervování, odstav i prodej se provádějí v určitém vhodném věku jehňat a malý odstup mezi nejstaršími a nejmladšími umožňuje tyto operaci provádět najednou.
Osvědčilo se mi v tomto směru vybavit berana připouštěcím postrojem (např. zde). Při skoku beran křídou připevněnou na hrudi ovci označí. Lze tak sledovat výkonnost berana i postup připouštění. Pokud harémy odpovídají výkonnosti berana, daří se mi zapustit přes 90% bahnic během 14-16 dnů. Reálně bývají 16. den označené všechny, ale ne každá březí. Harémy používám trochu menší a zohledňuji věk berana: letošní 20-25, roček 30-35, starší až 45. Jsou však i berani pomalejší, kterým je třeba dát bahnic méně, rychlíci naopak mohou mít odbyto o několik dnů dříve.
Na případných několik neoznačených bahnic nemá cenu čekat. Mnohem lepší výsledky dostávám naopak s včasnou výměnou berana. Harémy spojím, berany vyndám a nahradím je jedním beranem jiného plemene, abych nenarušil jistotu otcovství. Používám většinou berana suffolk.
Suffolka využívám i pro užitkové křížení v harému ze starších či méně užitkových bahnic. Jehňata těží z efektu křížení a velmi dobře přirůstají.(02-2023)